A fiatal, negyvenes anyuka kettő gyermeket nevelt. A kisebbik 11 éves, kiskamasz fiúcska.
Gyermekei apjának viselkedését nem viselte el tovább, elköltözött. Vállalt egy önálló, nehéz, de mégis - a veréseket, megszégyenítést, megalázást megspóroló - méltóbb életet.
Gyermekei apjának viselkedését nem viselte el tovább, elköltözött. Vállalt egy önálló, nehéz, de mégis - a veréseket, megszégyenítést, megalázást megspóroló - méltóbb életet.

Az édesanya, aki a legjobbat szeretné a fiának, három helyen vállal állást, és a különköltözést követően, az első fizetéséből befizeti az első havi részletet a kisfia által vágyott almás telefonra...
Ahogy múlik az idő, lesz telefon, márkás cipő, márkás ruha, folyamatos zsebpénz, hogy az unalmas otthoni szendvics helyett lehessen valami finom tízórait venni a suliban...
Gondolhatnánk, ismét egyenesben a világ, helyreállt a rend.
Az anyuka azonban elkeseredetten panaszkodik: a gyerek egyre többet akar, otthon nem segít, úgy érzi, erőfeszítéseit nem becsüli meg, gyakran tiszteletlen vele, az iskolában romlik a teljesítménye, nagyon dühös, ha azonnal nem kap meg valamit. Pedig nem volt ilyen. Aggódik miatta. Úgy érzi, tehetetlenné vált.
Hogy zajlik a fiúcska egy hétköznap délutánja? Az édesanya nehezen tudja elmesélni, az iskolát követő szabadidőről keveset tud, otthon tölti ugyan a fia az estéket, de nem tudni mivel...
Kisebb házimunka, ami a gyermek feladata, felelőssége lenne, szinte értelmezhetetlen anyuka számára. A kérdésemen is elcsodálkozik. Kettesben, közösen végzett tevékenységről sem tud beszámolni. A három munkahely, a kevéske szabadidő, meg a háztartás mellett erre igazán nincs idő. Egyébként pedig az ő családjában ez máshogy működött; a ház körüli teendők mindig a nőkre maradtak, nem a férfi és nem a (fiú)gyerek dolga volt.
Segíteni előkészíteni a vacsorát? Megteríteni az asztalt?
Néha elmosogatni?
Összepakolni a könyveket, füzeteket a szobában, esetleg porszívózni kicsit?
Kivinni olykor a szemetet?
Segíteni a hétvégi bevásárlásban?
...
Ritkán beszélgetnek arról, hogy a felnőttek hogyan keresik a pénzt, és mennyibe kerül a kis albérlet nyugalma, hogy kell fizetni rezsit, meg villanyszámlát, meg gázszámlát, a telefonok költségét és a sokcsatornás TV csomagot sem adják olcsón, a hétvégi bevásárlás pedig előfordul, hogy kisebb varázslathoz hasonlít, mert kevésből kell a legtöbbet kigazdálkodni.
Pedig lehet, sőt, szükséges kis feladatokkal megbízni a gyermeket. Megdicsérni, ha sikerül, ha nem, mert ugye a nehezen felkelthető lelkesedést nem érdemes letörni a tökéletesség szigorával.
Beszélgetni is érdemes arról, hogy ki és hogyan, milyen munkát végezve keresi meg a családi kasszába valót. Arról is érdemes olykor beszélgetni, hogy a számlákat kifizetni nagyon fontos dolog, be lehet fizetni azokat közösen is, sőt a bizonylatokat lehet egyszer-egyszer közösen rendbe rakni.
Jó, ha a zsebpénzével maga gazdálkodik a gyermek és egészen korán megismerkedik a bevételek és a kiadások viszonyával. Remek társasjátékokat is találhatunk ebben a témában.
A korának, képességeinek megfelelően minden gyermekre bízhatók kisebb-nagyobb ház körüli munkák.
A jókor adott dicséret sokat segít megtartani a motivációt.
A bevételekkel és kiadásokkal jó, ha minél előbb tisztába kerülnek a gyermekek.
A zsebpénz jó apropó arra, hogy a vágyakat és az anyagi lehetőségeket segítsünk összehangolni, megtanítsuk a gyermeket bánni a pénzzel.
A szülők példája ebben az esetben is meghatározó. Ha változtatnánk a korábbi gyakorlaton, azt tegyük világossá, mondjuk el, hogy mától másképp lesz, méghozzá konkrétan így és így. Ezt követően már csak ügyelni kell, hogy a szülők is tartsák a változás irányát.
A nem-tetszéséről beszélhessen a fiatal, ugyanakkor a szülő se feledkezzen meg arról, hogy a gyermeke irányába pontosan kell megfogalmazni elvárásait, és az együttműködés irányát is; a kereteket alapvetően a szülő határozza meg.
Az pedig elengedhetetlen, hogy mi felnőttek ne feledkezzünk meg arról, hogy mi is voltunk egyszer kamaszok és nekünk is voltak vágyaink, igényeink, és a pénzzel már akkor sem volt könnyű megismerkedni és jól bánni.
Nincsenek megjegyzések:
Új megjegyzések írására nincs lehetőség.